Поради психолога

Насильство

Стаття ”Домашнє насильство” сайт Навчально-методичного кабінету психологічної служби управління освіти Луцької міської ради

Мільйони людей по всьому світу змінили звичний спосіб життя, щоб запобігти поширенню епідемії, залишились вдома і дім перестав бути фортецею. Ізоляція під час карантину схожа до клітки, в якій сім’ї мають перебувати цілими днями. Такий досвід для більшості з нас новий, зовсім незрозумілий і обтяжуючий. Ймовірність, що можуть виникати конфлікти чи суперечки суттєво зростає. Причина – наші базові потреби частково порушені: немає відчуття безпеки, вимушені відпустки чи зупинка власної справи; втрата можливості скинути внутрішнє напруження – відвідувати розважальні заклади, проводити час з друзями, і просто побути наодинці. В таких умовах важливо зберігати свої особисті межі і межі інших. Це означає – дозволяти собі та іншим висловлювати свої думки, відповідати за власну поведінку, демонструвати самоповагу і повагу до інших, вміти чути і намагатися досягти компромісу.

У зв’язку з карантинними заходами в світі відслідковується тенденція до збільшення кількості розлучень і домашнього насильства. Так у Китаї різко зросла кількість поданих заяв про розлучення,  в Італії зросла кількість випадків сімейного насильства. На жаль, в Україні, також зросла кількість випадків домашнього насильства під час карантину. Адже час перебування людей один з одним у сім’ях збільшується. Зростає напруга на фоні погіршення економічного стану сімей і взагалі – достатньо стресова та психологічно нестабільна ситуація, призводить  до того, що наша статистика показує збільшення випадків домашнього насильства.

В межах країни, за період впровадження карантинних обмежень на телефонну лінію «102» надійшло близько 42 тис. звернень щодо домашнього насильства (в середньому за добу 1500 звернень).    
       Насильство – тема резонансна, яка сьогодні активно обговорюється в суспільстві та засобах масової інформації. Проблема насильства в сім’ї – не нова. 07 січня 2018 року набув чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству. Проте якийсь час була відсутня система виявлення насильства і профілактика цього явища.

      У сім’ї закладається основа любові, пошани, моральності, терпимості. Діти, які стали свідками або жертвами насильства в сім’ї, нерідко самі переносять цю модель поведінки у своє доросле життя і чинять насильство.

Статистика свідчить про те, що більше половини агресорів, кривдників, злочинців виросли в сім’ях, де відбувалося насильство над близькими або над ними.

Рекомендації, які допоможуть співіснувати цілодобово в одному просторі, поважаючи межі одне одного

       Насамперед потрібно пам’ятати, що ця кризова ситуація не буде вічною, адже людство не раз переживало пандемії.

       Щоранку, прокинувшись, казати собі якусь мотивуючу фразу. Або ще цікавіший варіант: домовитись з членами сім’ї, щоб кожен написав на окремих стікерах різні підтримуючі фрази, поскладав  їх в коробку чи прозору посудину і кожного ранку витягав підтримуюче послання на день.

       Зберігати авторство свого життя: планувати свій день, виходячи зі своїх потреб – це і спільний час з рідними, і час для свого задоволення (відновити хобі, вивчати іноземну мову, читати, дивитись фільми, слухати музику чи писати її та багато іншого); професійні завдання, коли працюєш у режимі онлайн.

        Фізична активність (зараз вона просто необхідна!). Вчені довели, що фізичні вправи чи ранкові/вечірні прогулянки підтримують наш психологічний і емоційний стан, і тим самим зводять до мінімуму виникнення депресії та надмірної тривоги.

         Розподілити між собою ролі. Особливо це стосується сімей, де є діти. Не забувати про те, що дітям потрібна підтримка. Адже навчання перейшло в режим онлайн і не всім дітям вдається самотужки опрацьовувати новий матеріал, окрім цього, вони звикли до активності, відвідували різноманітні гуртки і просто гуляли з друзями. Варто намагатися проговорити і навіть прописати обов’язки. В кожного тоді буде своя відповідальність, повага до іншого. Це допоможе знімати навантаження на одну людину і згуртовувати сім’ю.

        Для збереження гармонійних  партнерських стосунків потрібно не забувати про слова вдячності, підтримки, компліменти. Можна спільно переглядати фото чи відео з сімейних подій, поїздок. Дозволити собі мріяти, обговорювати майбутні плани. В такий спосіб можна переключати свою увагу на позитив, отримуючи радість та ресурс. Важливо домовлятись про час, який можна проводити за власним бажанням, щоби скидати зайве напруження. Дозволяти собі трохи відпочити. Домовлятися про дію правила «СТОП!» і таким чином зупиняти напругу, що зростає в тій чи іншій ситуації.

         Вдалою «таблеткою» може виявитися  музика в  мажорній тональності,  енергійна та динамічна.

Ефективним може бути ведення щоденника радісних подій (фрагменти життя, які приємно здивували, розсмішили, принесли задоволення), опис почуттів, переживань, арт – терапія. Поганий настрій просто не витримує творчої зосередженості на чомусь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *